Cellar Lights?


  #1  
Old 09-17-02, 07:45 PM
C
Member
Thread Starter
Join Date: Dec 2001
Location: middleboro,ma
Posts: 282
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes on 0 Posts
Question Cellar Lights?

Hi,
I recently bought a three family home in Mass.I have plans to put in coin operated washers and dryers in the cellar for the tennants use.I need to add more lighting in the cellar though.
How can I do it so I am not stuck paying for cellar lights that are left on by tennants using the cellar?Also lights in "Common ways"
such as halls,whats the cheapest and longest lasting light buls to use.Thanks
 
  #2  
Old 09-17-02, 07:55 PM
BSB's Avatar
BSB
BSB is offline
Member
Join Date: Mar 2001
Location: GB, WI
Posts: 774
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes on 0 Posts
How about putting the "laundry room" lights on a motion sensor? some office buildings use them in the bathrooms and other common areas like break rooms.

Brian
 
  #3  
Old 09-17-02, 07:57 PM
pcboss's Avatar
Forum Topic Moderator
Join Date: Jul 2002
Location: Maryland
Posts: 13,920
Received 175 Upvotes on 153 Posts
Why don't you look at some motion sensing switches with fluorescent lights.

The switches will shut off if they do not sense enough motion and will time out and turn off the lights. The time is adjustable. Be sure to locate the switches where they can see the room.
 
  #4  
Old 09-17-02, 08:16 PM
A
Master Electrician
Join Date: Dec 2001
Location: Indiana
Posts: 296
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes on 0 Posts
Cost:

You have three words in your post that don't really go good together, (cheapest, Longest lasting). Cheapest being "Incandescent", Longest lasting being "HID" "High intensity Discharge" up to 25000 hrs. But Flourescent in the cellar most likely will do you the best.

Use this formula to help pay for cost:

Watts X Hours used X Rate per hour / 1000 = ?

(Answer) divided by tennants = Cost per tennant.
 
  #5  
Old 09-17-02, 08:18 PM
J
Member
Join Date: Sep 2000
Location: United States
Posts: 17,733
Upvotes: 0
Received 1 Upvote on 1 Post
A 40-watt fluorescent bulb will cost you about $3 a month, even if left on 24 hours a day, 7 days a week. And a $2 bulb should last for years.
 
 

Thread Tools
Search this Thread
 
Ask a Question
Question Title:
Description:
Your question will be posted in: