(Propane) Gas Usage and (Local Supply Availabilities)
#1
Member
Thread Starter
(Propane) Gas Usage and (Local Supply Availabilities)
I am thinking about having a propane tank installed at my home so we can switch from an electric range to a gas range. I was wondering how much, on average, a gas range uses per year. The tank holds 100 gallons, and I'm hoping to refill it only once per year if possible.
#2
Of course it depends on how much you use the range. For an average amount of cooking, your 100 gallon tank should last you something like a year.
#3
Member
Join Date: Jul 2005
Location: New York
Posts: 657
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes
on
0 Posts
A 100 gallon tank is overkill for a run of the mill range. It would likely last you well over a year unless you're going to be hooking up a commercial grade range.
Realistically you can get away with a 50 gallon tank (200# cyl) or even a 100# cylinder with holds appox 24 gallons.
Since you're looking to only fill it up once a year I'd go with the 50 gallon tank.
Realistically you can get away with a 50 gallon tank (200# cyl) or even a 100# cylinder with holds appox 24 gallons.
Since you're looking to only fill it up once a year I'd go with the 50 gallon tank.
#4
Member
Thread Starter
Thanks for the advice. I thought 100 gallons was a little much for just cooking. I've talked to two different gas companies and supposedly that's the smallest tank either of them offers. I guess I'll continue calling other companies until I can find a smaller tank. Perhaps they don't rent a smaller tank, but would sell one. Or I could just buy my own and have them fill it once a year, right?
#5
Member
Thread Starter
I've also heard horror stories regarding customers requesting tank refills and not getting them for weeks. Has anyone had negative experiences with gas companies not showing up when called? I believe Amerigas and Ferrell are the only choices I have.
#6
Join Date: Feb 1998
Location: The Shake and Bake State USA
Posts: 9,927
Upvotes: 0
Received 7 Upvotes
on
6 Posts

Hello mossman. Welcome to the Gas Appliances topic.
Almost every industry and business has horror stories. Your question has merit but is also difficult to answer specifically. Many factors to take into consideration.
Consider factors some times beyond the control of business owners. Weather is a major factor in all aspects of the industry and in many areas of the country.
Wholesale supples to distributors is another. Propane has to be manufactured and then transported everywhere and by several methods of transportations. Lots of factors to consider.
IMO. To determine the quality of service the suppliers provide in your area, contact there existing customers. Ask suppliers for a list of existing customers.
Inquire from those in your area whom are customers of those companies you have to choose from or intend to buy from, etc. Lots of creative ways to determine the level of expected services........
Almost every industry and business has horror stories. Your question has merit but is also difficult to answer specifically. Many factors to take into consideration.
Consider factors some times beyond the control of business owners. Weather is a major factor in all aspects of the industry and in many areas of the country.
Wholesale supples to distributors is another. Propane has to be manufactured and then transported everywhere and by several methods of transportations. Lots of factors to consider.
IMO. To determine the quality of service the suppliers provide in your area, contact there existing customers. Ask suppliers for a list of existing customers.
Inquire from those in your area whom are customers of those companies you have to choose from or intend to buy from, etc. Lots of creative ways to determine the level of expected services........

#7
Member
Join Date: Jan 2008
Location: Rhode Island
Posts: 102
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes
on
0 Posts
More 2 cents
I have a gas range which is converted for propane use. I use it like any average family of 4, with the 2 children in college part of the year. Last year I spent $240.00 on propane to cook only. The propane supplier I have and the other one I called for a quote (Suburban) charge outragious prices if you cook only. My last delivery in Feb was $7.20 per gallon. I filled my propane cylinder at Uhaul today and it was $2.35 per gal. Just an FYI. My new project is to try and get rid of them and buy my own cylinders and fill them myself.
Bart
Bart
#8
Member
Thread Starter
I'm considering a 100 gal tank so transporting it to fill it up isn't an option, nor is it legal (I don't think). You say you are transporting your cylinders to get them filled at uhaul? How does that work? What size cylinder are you using?
#10
Member
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,851
Upvotes: 0
Received 0 Upvotes
on
0 Posts
We use a gas grill size tank on a 2 burner gas cooktop. 11kg of fuel costs about $11.50 and lasts about 6 to 7 weeks. The rice is cooked in an electric rice cooker and some cooking is done in the back yard on wood. So we spend maybe $90 a year on gas. There are 9 people at the house as of now, 4 adults, 5 kids.