I paid $3.56 a gallon today

Reply

  #1  
Old 03-24-08, 05:15 PM
Member
Thread Starter
Join Date: Jan 2008
Location: Rhode Island
Posts: 116
I paid $3.56 a gallon today

That was the cash price in Rhode Island. Is there any relief?
Sorry for the rant. How can oil possibly cost more than gasoline. No road tax. Must be the delivery fee!!!
 
Sponsored Links
  #2  
Old 03-25-08, 06:20 AM
Join Date: Dec 2005
Location: USA
Posts: 3,188
Originally Posted by angelo1100 View Post
That was the cash price in Rhode Island. Is there any relief?
Sorry for the rant. How can oil possibly cost more than gasoline. No road tax. Must be the delivery fee!!!

Angelo - I bought gas in RI (Ashaway) yesterday at $3.23. Not that that is a good deal either. I wonder what it is in Hawaii.
 
  #3  
Old 03-25-08, 07:28 AM
Member
Join Date: Mar 2006
Location: NE Wis / Paris France{ In France for now }
Posts: 4,808
Originally Posted by angelo1100 View Post
That was the cash price in Rhode Island. Is there any relief?
Sorry for the rant. How can oil possibly cost more than gasoline. No road tax. Must be the delivery fee!!!
is that heating fuel or off road diesel fuel ??

right now i am paying just shy over 4 buck a gallon [1.06 per liter ] on diesel fuel for my heating fuel and service truck dangbat it. almost everyone in usa allready feel the pintch and we are not far behind with European prices at all they are about 5 bucks a gallon or more depending on the area and type of fuel

Merci,Marc
 
  #4  
Old 03-25-08, 08:01 AM
Member
Join Date: Feb 2008
Location: Michigan
Posts: 977
When I worked in a gas station, gas was $0.16 per gal unless
we had a price war---stick around-you ain't seen nuttin yet.
 
  #5  
Old 03-25-08, 05:22 PM
mjd2k's Avatar
Member
Join Date: Aug 2005
Location: Canadian Prairies
Posts: 352
Us Canucks pay around $5.00 per gallon.
 
  #6  
Old 03-25-08, 06:10 PM
Cave Man's Avatar
Member
Join Date: Mar 2008
Posts: 4
Lightbulb Just a little FYI

My Wife and I drive a truck and run team coast to coast. Our truck holds 225 gal. of fuel and we fill nearly every day. Our truck gets anywhere from 4 1/2 to 6 1/2 mpg. depending on how heavy the load is and how many hills and mountains we have to cross. We have since slowed down to about 62mph and have increased our fuel mlg to from 5 3/4 to 7 1/2 mpg. A great savings when you are talking hundreds of gal. of fuel per week. The most expensive fuel we have found to be in Ca. and the least expensive would have to be in OKC. We spend on average around 3000 dollars a week in fuel. Remember, We are just one truck. There are thousands of us out there doing the exact same thing. You wouldn't believe how many campers, RV's and motor coaches are still out there. How high does the fuel have to go to get people to just enjoy the home they spend half there life paying for.
 
  #7  
Old 03-25-08, 06:46 PM
Member
Join Date: Feb 2008
Location: Michigan
Posts: 977
@mdj2k
How many quarts does it take to sno-blow those 4' drifts
LOL
 
  #8  
Old 03-25-08, 08:08 PM
Integrator97's Avatar
Member
Join Date: Apr 2002
Location: NW Arkansas
Posts: 570
Let's face it. We will probably never see gas under $3 a gallon again. If we don't start seriously looking at alternatives to get away from oil, we're going to be in big trouble. Watch for it to approch $200 a barrel in the next 5 years.

First, any oil not currently tapped will be more difficult and more expensive to get. This includes ANWR.

Second, the developing world, especially China and India, has created a huge increase in demand for oil compared to 10 years ago and more.

Third, the high cost of oil will drive us deeper into and keep us in a recession, one that all the low interest isn't going to counter.

We didn't learn in the 70's, when a far greater percentage of our oil was domestic. Hopefully we'll get it figured out in time.
 
  #9  
Old 03-26-08, 02:58 AM
connie's Avatar
Banned. Rule And/Or Policy Violation
Join Date: Oct 2006
Posts: 981
Hi Cave Man and welcome!

That's interesting to know about how much fuel it takes to run a truck...and a good point about the RV's, campers and motor homes.

I wonder what the cost for airplane fuel works out to be, considering how many passengers are on a plane?

We have the technology for alternate energy sources (and I don't mean ethanol!) just can't get the infrastructure to support them.

Here's my next run around car:
http://editorial.autos.msn.com/artic...umentid=457882
 
  #10  
Old 03-27-08, 01:43 AM
mjd2k's Avatar
Member
Join Date: Aug 2005
Location: Canadian Prairies
Posts: 352
Originally Posted by j HOWARD View Post
@mdj2k
How many quarts does it take to sno-blow those 4' drifts
LOL
We don't do quarts, we do liters ...... but it usually takes one liter of gas to do the job and one liter of rye after the job.........so about 1.5 quarts.
 
  #11  
Old 03-27-08, 03:51 AM
Join Date: Dec 2007
Location: Chicago
Posts: 1,011
  #12  
Old 03-27-08, 09:22 PM
Integrator97's Avatar
Member
Join Date: Apr 2002
Location: NW Arkansas
Posts: 570
In actuallity, I rarely know what the price of gas is. I gotta have it. So I don't pay much attention to the exact price. Just that big bill every month. I just know we're in for it.
 
  #13  
Old 03-27-08, 10:02 PM
mjd2k's Avatar
Member
Join Date: Aug 2005
Location: Canadian Prairies
Posts: 352
I'm the same was as integrtor. I usually don't have a clue what the price of gas is as when I need it, I buy it. Some people obsess over it and I've seen lines 2 blocks long to save 2 cents a liter. That would work out to saving me about $1.50 per tank. Cant imagine sitting in a line for an hour to save $1.50
 
  #14  
Old 03-27-08, 10:17 PM
Integrator97's Avatar
Member
Join Date: Apr 2002
Location: NW Arkansas
Posts: 570
Originally Posted by mjd2k View Post
I'm the same was as integrtor. I usually don't have a clue what the price of gas is as when I need it, I buy it. Some people obsess over it and I've seen lines 2 blocks long to save 2 cents a liter. That would work out to saving me about $1.50 per tank. Cant imagine sitting in a line for an hour to save $1.50
I won't even fight to cross traffic for a buck 50. I wonder how much gas they use during the wait in line? About like people here used to drive to the state line (15 miles each way) to save a nickle a gallon ten years ago, when the taxes made their gas cheaper. Duh!
 
  #15  
Old 03-28-08, 04:12 AM
Forum Topic Moderator
Join Date: Mar 2005
Location: USA
Posts: 43,031
I'm all for saving what I can on fuel prices. When I have my thinking cap on I check the prices at the various gas stations I pass, which gives me a good idea as to where I should stop when I need to part with my money ........ but I won't get in line given a choice.
 
  #16  
Old 04-02-08, 12:59 AM
Docduck's Avatar
Member
Join Date: Aug 2003
Location: Western PA
Posts: 1,453
different states have different gas state sales taxes as well...so its not all apples to apples...pa its about .32/gal

nothing really you can do..i just dont go out if i have to
 
Reply

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Thread Tools
Search this Thread
Display Modes
'